Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27
Dík náhradním rodinám - Bábovkový den
28
Dík náhradním rodinám - Bábovkový den
29
Dík náhradním rodinám - Bábovkový den
30
Dík náhradním rodinám - Bábovkový den
31
Dík náhradním rodinám - Bábovkový den
1
Dětský den
Gulášfest - Mošnov
2
3 4
Plánovaná odstávka vody
5 6 7 8
Dětské rybářské závody
9
10
Výsledky voleb
11 12 13 14 15
Den obce Libhošť
Pozvánka na slavnosti obce Kunín
16
17 18 19
Pozvánka - veřejná prezentace místní energické koncepce
20 21 22
uzavření cesty
23
Koncert Nová Horka
uzavření cesty
24
uzavření cesty
25
uzavření cesty
26
uzavření cesty
27
uzavření cesty
28
uzavření cesty
29
uzavření cesty
30
Drobečková navigace

Úvod > Volný čas > Spolky a sdružení > Tělocvičná jednota Sokol Albrechtičky

Tělocvičná jednota Sokol Albrechtičky

Tělocvičná jednota Albrechtičky byla založena v roce 1911. Iniciátory založení byli občané Albrechtiček Josef Dolejš, Ferdinand Havránek a Bedřich Tománek. Dalšími mezníky v historii jednoty bylo založení odboru národní házené v roce 1922, zřízení spolkového hřiště v roce 1924 a výstavba sokolovny v letech 1933-35, která se stala věčným památníkem obětavosti a úsilí členů jednoty i občanů Albrechtiček.

Sokolovna po celou dobu sloužila a slouží zejména ke sportovní -  cvičitelské činnosti, ale také ke společenským a kulturním akcím nejen členům jednoty, ale také všem občanům Albrechtiček.

Cvičitelská činnost představovala především v první polovině historie jednoty   základní náplň sokolské činnosti, šlo především o prostná a cvičení na nářadích. Vyvrcholením této činnosti byla vždy účast cvičenců na všesokolských sletech a později na spartakiádách. Nejvíce cvičenců v historii se zúčastnilo v roce 1985 na celostátní spartakiádě a 181 cvičenců.

S historií jednoty je nerozlučně spjata od roku 1922 až do dnešních let  národní házená Od padesátých let až do nedávné minulosti bylo družstvo mužú dlouholetým účastníkem nejvyšších soutěží. Největším úspěchem v historii bylo získání titulu mistra ČR v kategorii dorostenců v roce 1922. a 2. místo v kategorii starších žáků v roce 2009.

Nedílnou součástí sokolské činnosti byla a je kulturní a společenská činnost. K pravidelným kulturním akcím po celou historii patří tradiční akce jako sokolské plesy, dětské maškarní reje, krmášové zábavy, karnevaly na hřišti a taneční zábavy.

Po vybudování sokolovny a hřiště se se stala jednou z důležitých činností jejich údržba a zvelebení.

V sedmdesátých letech byla zhotovena na sále nová podlaha z parket, provedena oprava střechy, celková výměna elektroinstalace v celé sokolovně. V roce 1985 byla provedena instalace ústředního topení v sokolovně a obložení stěn sálu dřevem V letech 1989 – 1993 byla realizována rozsáhlá přístavba sokolovny se sklepem, s bytem domovníka, klubovnou, sociálním zařízením a prostory pro restauraci. V roce 2006 bylo v celé budově instalováno plynové vytápění a v roce 2008 provedena výměna všech oken za plastové a to za přispění obce Albrechtičky.  Prostory sokolovny byly rovněž upraveny tak, aby se na sále mohla hrát odbíjená, florbal a sálová kopaná. – okna byla opatřena sítěmi, bylo nalajnováno hřiště pro odbíjenou, instalovány stojany pro síť na odbíjenou a demontovatelné mantinely pro florbal a sálovou kopanou. Všechny tyto úpravy přispěly k tomu, že sokolovna je nyní celoročně využívána našimi občany i sportovci z okolních obcí a plně tak slouží k účelům, pro které byla našimi předky postavena. K občerstvení je možno využít pohostinství Sport.

Na sokolském hřišti první rozsáhlá rekonstrukce proběhla v padesátých letech, po které bylo možno používat hřiště v zimních měsících jako kluziště i s mantinely a umělým osvětlením. V roce 1968 byl položen na plochu hřiště nový povrch – škvárová antuka. V sedmdesátých letech byla vybudována nová tribuna, posezení a nové umělé osvětlení a v roce 1980 položen na hřiště asfaltový povrch. Na začátku devadesátých let byly pak zhotoveny za brankami nové trubkové zábrany. Na hřišti je instalována  elektronická časomíra a ukazatel skóre .

Hřiště kromě národní házené může být také využíváno k jiným sportovním činnostem - zejména k míčovým hrám.